Rok szkolny 2017 - 2018


Szkolny Konkurs Ortograficzny

Tegoroczny Szkolny Konkurs Ortograficzny odbył się 21 lutego 2018r. Polska ortografia jest dziedzictwem kulturowym, a mistrzostwo w posługiwaniu się nią to nie lada osiągnięcie. Nie ma wątpliwości, że dyktando to najlepsza forma sprawdzenia znajomości języka. W tym roku reprezentanci wszystkich klas technikum zmierzyli się z pełną ortograficznych i interpunkcyjnych pułapek historią Ostatniej szansy. Treść dyktanda była ciekawa i zabawna. Oczywiście były podchwytliwe słowa, które bardzo intrygowały. Trzeba było trochę pogłówkować, ale po chwili zastanowienia rozwiązanie samo przychodziło do głowy. Uczniowie musieli znać zasadę pisowni takich wyrazów jak: półżartując, co niemiara, w okamgnieniu, poniewczasie, ponadpółmetrowe, superczapka, półfantastyczny, niepohamowanym. Ostatecznie Szkolnym Mistrzem Ortografii została uczennica kl. I Ti Dominika Buczkowska. Gratulujemy!

Organizator konkursu - p. Agnieszka Nowakowska


PRAKTYKA ZAWODOWA WE FRANKFURCIE

alt

19 lutego uczniowie naszej szkoły z klasy budowlanej przebywają na dwutygodniowej praktyce zagranicznej we Frankfurcie nad Odrą.

alt alt
alt alt
alt alt

„PRAKTYKA ZAWODOWA W BRISTOL”

alt

19 listopada 2017 r. grupa 16 uczniów z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, wraz z dwoma opiekunami udała się na dwutygodniową praktykę zawodową do Bristolu w Wielkiej Brytanii. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Londynu, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć Pałac Buckingham oficjalną londyńską rezydencję brytyjskich monarchów, Muzeum Historii Naturalnej, czy słynnego Big Bena. Późnym wieczorem dotarliśmy do Bristolu, gdzie od poniedziałku uczniowie rozpoczęli praktyki w różnych firmach i instytucjach funkcjonujących w mieście. Podczas pobytu młodzież mogła doskonalić swoje umiejętności językowe oraz poznawać kulturę angielską. W weekend mieliśmy okazję podziwiać miasto Bristol oraz jego okolice, słynny Suspension Bridge, Uniwersytet of Bristol, czy miejscowość Bath ze słynnymi łaźniami rzymskimi. Na uniwersytecie uczniowie mieli okazję poznać campus studencki, zobaczyć akademik, halę sportową oraz olbrzymią bibliotekę gdzie pracowaliśmy wśród innych studentów rozwiązując różne zadania. Pełni wrażeń, doświadczeń, zmęczeni, ale zadowoleni, wróciliśmy do kraju.

alt alt
alt alt

Opracowali: Elżbieta Michalik, Ireneusz Furtak


Projekt „Otwórzmy się na sztukę”

alt

7 grudnia grupa fototechników z klasy 3fs pod opieką szkolnego psychologa - Weroniki Karwackiej i nauczyciela - Marcina Włudarczyka udała się do Dzierżoniowskiego Ośrodka Kultury na podsumowanie projektu Otwórzmy się na sztukę realizowanego przez Środowiskowy Dom Samopomocy w Dzierżoniowie.

alt

Uczennice obejrzały przedstawienie teatralne oraz wystawę fotograficzną, prace z Powertexu i gliny wykonane przez osoby z zaburzeniami psychicznymi oraz młodzież z dzierżoniowskich szkół. Ponadto, wyjazd miał na celu integrację środowiskową.

alt alt

Opracowała: Weronika Karwacka


Program „Junkers szkoli”

alt

W dniach 5-8 grudnia uczniowie klasy II technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczyli w konkursie w ramach Programu „Junkers szkoli”. Pytania konkursowe dotyczyły techniki kondensacyjnej.

I miejsce zdobył Filip Tęcza. Za zajęcie I miejsca Filip otrzymał nagrodę – elektronarzędzie firmy Bosh.

W najbliższym czasie odbędą się jeszcze dwa konkursy, w ramach tego Programu, w obszarach instalacji słonecznych do podgrzewania wody oraz pomp ciepła.

Przed każdym konkursem uczniowie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez nauczyciela, który uczestniczył w szkoleniu prowadzonym także w ramach tego programu w ośrodkach szkoleniowych firmy Junkers-Bosh.

Opracował: Grzegorz Raganowicz


Monika Matusiewicz z ZSiPKZ w Bielawie
na podium w X Powiatowym Konkursie „Wielcy Nieobecni”

alt

Monika Matusiewicz uczennica ZSiPKZ w Bielawie zdobyła II miejsce w X Powiatowym Konkursie Poetycko - Muzycznym pt.: „Wielcy Nieobecni”, który odbył się końcem listopada w Dzierżoniowie. W zmaganiach recytatorskich i poezji śpiewanej wzięło udział 36 uczniów szkół powiatu dzierżoniowskiego. Uczestnicy prezentowali utwory nieżyjących poetów współczesnych. Monika recytowała utwór Zbigniewa Herberta „Pan Cogito rozmyśla o cierpieniu”, a opiekunem merytorycznym była p. Agnieszka Nowakowska.


„NIE JESTEM INNY, NIE JESTEM GORSZY”

alt

7 grudnia uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka wzięli udział w gali podsumowującej projekt „Nie jestem inny, nie jestem gorszy” organizowany przez Zespół Ośrodków Wsparcia w Bielawie. Gala odbyła się ona w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki i zgromadziła wielu mieszkańców Bielawy – od uczniów szkół podstawowych po seniorów. Wydarzenie to z powodzeniem wpisało się w, podejmowany ustawicznie w ZSiPKZ w Bielawie, szereg działań promujących wiedzę oraz postawy dotyczące praw człowieka. Głównym punktem programu stała się prelekcja doświadczonego pedagoga i terapeuty, dra Tomasza Bilickiego poświęcona tolerancji wobec wszelkich przejawów inności, począwszy od problemów związanych ze zdrowiem psychicznym przez uwarunkowania rodzinne czy materialne a na wyglądzie fizycznym kończąc. Zebrani zostali uwrażliwieni pod kątem słabo dostrzeganych przez młodych ludzi przejawów agresji pasywnej. Usłyszeli ze strony prelegenta o sytuacjach z życia codziennego nacechowanych m.in. mową nienawiści, stalkingiem czy wykluczeniem, a wpisujących się w pejoratywne zjawisko narracji dyskryminacyjnej. Po spotkaniu dr Bilicki na jednym z portali społecznościowych w ramach podsumowania napisał: „Z osobami w wieku od 10 do 100 lat dyskutowaliśmy dzisiaj na temat dyskryminacji i mowy nienawiści. Dziękuję każdemu, kto na koniec spotkania podniósł rękę w odpowiedzi na pytanie, czy będzie ambasadorem szacunku”. Warto dodać, że wiele z podniesionych rąk należało właśnie do uczniów i uczennic Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie.

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie serdecznie dziękują Dyrektorowi Zespołu Ośrodków Wsparcia w Bielawie, p. Grażynie Smolińskiej, za zaproszenie i umożliwienie wzięcia udziału w tej niezwykle interesującej i potrzebnej lekcji.

Opracowała: Sylwia Sołtysik, nauczycielka historii ZSiPKZ


Roksana Łosyk z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego
„Złotym Talentem”

alt

Roksana Łosyk, uczennica kl. II uf Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie, otrzymała stypendium dla szczególnie uzdolnionych sportowców w ramach programu Powiatu Dzierżoniowskiego „Złoty Talent”.

Uzyskanie stypendium to nie jedyne wyróżnienie osiągnięć naszej uczennicy. W Plebiscycie Gazety Wrocławskiej na Najpopularniejszego Sportowca 2017 roku uplasowała się na drugim miejscu wśród sportowców naszego powiatu. Serdecznie gratulujemy Roksanie i życzymy dalszych sukcesów.


„POLACY W BITWIE O ANGLIĘ”, czyli realizacja
NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA w ZSiPKZ

alt

28 listopada uczniowie klasy III fs pod opieką p. Sylwii Sołtysik, nauczycielki historii, odwiedzili Muzeum Miejskie Dzierżoniowa, aby uczestniczyć w lekcji muzealnej pt. „Polacy w Bitwie o Anglię”. Głównym celem tych zajęć było poszerzenie wiedzy na temat wkładu Polaków w zwycięstwo nad hitleryzmem podczas II wojny światowej.

alt

W trakcie spotkania zebrani mieli okazję zobaczyć kolekcję oryginalnych mundurów oraz osobistych pamiątek po polskich lotnikach RAF-u, poznać dokument fabularyzowany produkcji brytyjskiej poświęcony polskim bohaterom Bitwy o Anglię a także wysłuchać ciekawego komentarza historycznego kustosza placówki oraz wielkiego pasjonata tematu, p. Arnolda Kordasiewicza. W trakcie zajęć uczniowie poszerzyli swoją wiedzę historyczną, zostali także przygotowani do świadomego odbioru i ochrony dziedzictwa historycznego Polski oraz utrwalili w sobie szacunek do starszych pokoleń i pamięć o ich osiągnięciach dla Ojczyzny, Europy a także świata.

alt alt
alt

Wydarzenie to odbyło się w ramach realizowanego w ZSiPKZ Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, projektu koordynowanego przez nauczyciela bibliotekarza, p. Annę Gros. Warto wspomnieć, że jednym z trzech priorytetów ministerialnego programu jest rozwijanie pasji czytelniczych uczniów nie tylko poprzez oferowanie im przez szkolne biblioteki nowości wydawniczych, ale także inicjowanie szeregu wydarzeń, które na tyle rozbudzą ciekawość młodych ludzi, że z chęcią sięgną oni po poszerzającą ich horyzonty intelektualne literaturę.

alt alt

Odbyta w dzierżoniowskim muzeum lekcja udowodniła, że dbając o kształtowanie świadomości patriotycznej i wskazując wzorce warte naśladowania, można jednocześnie inspirować młodzież do poznawania i pogłębiania rzeczywistości na wielorakie sposoby, w tym przede wszystkim poprzez dobrą książkę, w tym przypadku oczywiście opowiadającą o polskich bohaterach brytyjskiego nieba.

Opracowała: Sylwia Sołtysik, nauczycielka historii ZSiPKZ


„W kadrze na wesoło, czyli czy ktoś widział Królewnę Śnieżkę?”

alt

Piękna jesienna aura pozwoliła licznej grupie fototechników z Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie na wzięcie udziału w bajkowej sesji fotograficznej w malowniczych sceneriach Szczawna Zdroju. Kuracjusze uzdrowiska z zaskoczeniem i przyjemnością obserwowali Elsę i Annę z „ Krainy Lodu”, Alicję z Krainy Czarów, Batmankę, Pocahontas, Myszkę Miki czy inne urocze postaci pozujące wśród drzew w starym Parku Zdrojowym czy drewnianej hali spacerowej.

alt alt

Efektem tej niezwykłej sesji jest stała ekspozycja zdjęć uczniów szkoły w stylizacjach bohaterów ulubionych bajek i baśni.

alt

Zapraszamy do podziwiania i rozpoznawania uczestników, a także do dobrej zabawy z postaciami z dzieciństwa.


Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie
z wizytą w zakładach i muzeum Skody w Czechach

alt

Uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie razem z grupą czeskich uczniów z partnerskiej szkoły SPS w Hronovie wyruszyli do czeskiej miejscowości Mlada Boleslav, aby zobaczyć Mulitmedialne Muzeum Samochodowe Skody znajdujące się w odnowionych halach historycznej fabryki Skody.

alt

Podczas wycieczki mieli możliwość zobaczyć dwa działy zakładów produkcyjnych samochodów marki Skoda, dział wytwarzania części karoserii i taśmę montażową wyposażenia wewnętrznego modelu Octavia , Fabia i Rapid.

Druga część wycieczki odbyła się w muzeum historii marki Skoda, gdzie uczniowie obejrzeli rowery, motorowery, konstrukcje automobili z początku XX wieku, samochody osobowe użytkowe, wyścigowe, prototypy i modele wystawiennicze.

alt

Zbiory muzeum okazały się być przedstawione w nowatorskim stylu, prezentując fascynujące eksponaty i bogatą tradycję czeskiej marki. Obiekt ilustruje 117 lat historii producenta, udostępniając zwiedzającym 46 samochodów z różnych okresów, wiele filmów i dokumentów, a to wszystko na powierzchni 1 800 m2 zabytkowej hali produkcyjnej.

alt

Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili salon z najnowszymi modelami marki Skoda, do których mogli wsiąść i poczuć się jak prawdziwi kierowcy.


Plebiscyt Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca i Trenera Dolnego Śląska

alt

Nasza uczennica, Roksana Łosyk, wysunęła się na prowadzenie w plebiscycie Gazety Wrocławskiej na najlepszego sportowca!!!

alt

Aby utrzymała swoją wspaniałą lokatę, potrzebuje kolejnych głosów, które można oddać do 1 grudnia wysyłając SMS pod nr 72355 o treści: WSR.66

Roksana trenuje zapasy, jest niezwykle utalentowanym i ambitnym sportowcem oraz bardzo sympatyczną uczennicą, na której zawsze można polegać. Na co dzień doskonali swoje umiejętności w klubie Iron Bulls Bielawa. Ma na swoim koncie wiele spektakularnych osiągnięć sportowych, m.in.:

 • II miejsce na jesiennym Pucharze Polski kadetek,
 • III miejsce na mocno obsadzonym turnieju juniorek w Rydze,
 • III miejsce w Pucharze Polski kadetek,
 • I miejsce w Pucharze Polski kadetek,
 • I miejsce w Mistrzostwach Polski LZS kadetek,
 • III miejsce w Pucharze Polski juniorek.

Roksana czynnie reprezentuje kadrę Polski kadetek. Trenuje od 7 lat, regularnie startuje w zawodach, zdobywając czołowe miejsca na matach zarówno Polski, jak i Europy.

alt

Link do strony Plebiscytu:
Plebiscyt Gazety Wrocławskiej na Najlepszego Sportowca i Trenera Dolnego Śląska

Gorąco zachęcamy do oddawania głosów na naszą Roksanę :) !


II Edycja Autorskiego Projektu PN. „Powiatowy
Konkurs Wiedzy z zakresu Bezpieczeństwa,
Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej"

alt


Wyróżnienie ZSiPKZ w Bielawie w rankingu IT Szkoła NASK

alt

Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie został wyróżniony za udział w prestiżowym programie IT Szkoła Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa za cały rok szkolny 2016/2017. Uczniowie klas technikum w zawodzie technik informatyk pod opieką nauczyciela Aleksandra Milcina realizowali szereg kursów specjalistycznych związanych z zagadnieniami sieci komputerowych, bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz algorytmiki i programowania.

Pozyskana wiedza specjalistyczna z kursów prowadzonych przez wykładowców Warszawskiej Wyższej Szkoły Informatycznej pozwoliła uczniom na przyswojenie zagadnień występujących na egzaminach zawodowych potwierdzających kwalifikacje zawodowe w zawodzie technik informatyk oraz na rozwijanie kompetencji uczniów szkół ponadgminazjalnych w zakresie technologii informacyjno – komunikacyjnych (ICT).

Opracował: Aleksander Milcin


„WYŚPIEWAĆ NIEPODLEGŁOŚĆ”, czyli taki jest „Żerom”!

alt

Aula Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie jeszcze nigdy nie była tak wypełniona pozytywnymi emocjami a przede wszystkim młodzieńczą radością, co podczas obchodów 99. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości. Miały one miejsce 10 listopada, kiedy to zgodnie z tradycją szkoły uczniowie i nauczyciele oraz zaproszeni goście spotkali się, aby upamiętnić to przełomowe w polskiej historii wydarzenie. Pośród tych ostatnich znaleźli się: zastępca Burmistrza Bielawy, p. M. Greiner, proboszcz parafii pw. Ducha Świętego w Bielawie ks. K. Pełech, delegacje 31. Batalionu Radiotechnicznego z Wrocławia oraz Komendy Policji Powiatowej w Dzierżoniowie, Dyrektor Aresztu Śledczego w Dzierżoniowie mjr R. Kospa a także członkowie oraz sympatycy Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie. Nie sposób także pominąć lokalnych mediów.

alt alt

Młodzież przygotowała okraszony komentarzem historycznym koncert pieśni legionowych. „Zapraszamy wszystkich tu obecnych do wspólnego śpiewania – zachęcał konferansjer. - Przeżyjmy razem radość i euforię, jaka płynie z melodii i słów opowiadających o odzyskaniu Niepodległości. Wyraźmy w ten sposób hołd tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu sprawili, że mamy dziś wolną Polskę”. Szkolni artyści natychmiast podbili serca publiczności, która wyposażona w przygotowane specjalnie na tę okazję śpiewniki zaczęła wtórować dziewczętom i chłopcom z klas drugich.

alt alt

Pierwszym utworem, jaki wspólnie wykonano była pieśń „Przybyli ułani pod okienko”. Wykonując go tytułowi ułani, w tej roli uczniowie realizujący rozszerzenie mundurowe o charakterze wojskowym, prowadzili flirt z uroczymi koleżankami, które zalotnie pytały „A cóż to za wojacy?”. Publiczność szybko podchwyciła radosną atmosferę i pozwoliła zaangażować się we wspólną zabawę również przy kolejnej, nasyconej romantyzmem pieśni pt. „Hej hej ułani”, gdzie swoje umiejętności wokalne zaprezentowały przede wszystkim dziewczęta. We frontowy klimat natomiast wprowadziła zebranych „Kadrówka”, której słowa opowiadają o zalążku Wojska Polskiego, czyli I Kompanii Kadrowej. Artyści interpretowali jej słowa nie tylko przy pomocy profesjonalnej linii melodycznej, ale także gestem, formując żołnierskie szeregi. O ich profesjonalizmie zaświadczała również pieśń „Szara Piechota” – zwłaszcza ochoczo śpiewany przez wszystkich refren „Maszerują strzelcy, maszerują ...”.

Momentem niezwykle ważnym i w sposób szczególny łączącym wszystkich zgromadzonych stało się upamiętnienie postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego poprzez wykonanie najbardziej znanej pieśni legionowej – „My, Pierwsza Brygada”. O podniosłości chwili świdczyło to, że zaśpiewano ją na stojąco a w ostatniej części a cappella. Na sali było obecnych ok. 250 osób. Wielu dorosłym towarzyszyły łzy wzruszenia, młodzieży natomiast duma z polskiej tożsamości. Po tak wzniosłym momencie i chwili poezji niepodległościowej utwór finałowy wykonała solistka, Weronika Wolf śpiewając współczesną pieśń pt. „Niepodległość, trudne słowo”. O wysokim poziomie artystycznym widowiska a tym samym talencie młodych wykonawców zaświadczyły gromkie brawa i powtórnie wykonana na życzenie publiczności pieśń „My, Pierwsza Brygada”. Tegoroczna uroczystość okazała się wyjątkowa – artyści Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie sprawili, że środowisko szkolne oraz goście poczuli w sobie wolność, miłość i Niepodległość.

Ostatnim punktem programu stało się wręczenie przez p. Wicedyrektor Elżbietę Michalik nagrody dla ucznia Dawida Tomasa (kl. IV if) za opracowanie pod kierunkiem p. Aleksandra Milcina, nauczyciela przedmiotów informatycznych, najlepszego projektu strony internetowej Dolnośląskiego Klastra Energii Odnawialnej. Zwycięscy i opiekunowi gratulujemy sukcesu.

Wykonawcy:

 • Konferansjerzy- M. Renc (kl. I fs), P. Baka (kl. II uf)
 • Recytacja poezji – J. Ptak (kl. I fs), W. Zapała (kl. I fs)
 • Chór klas drugich - klasa II uf: D. Chmielewska, M. Karpińska, R. Łosyk, K. Macko, M. Matan, P. Sienkiewicz, M. Staszczyk, W. Wolf, W. Zimińska i K. Jabłoński
 • Klasa II tm i II ts: W. Bakalarz, A. Drozdek, M. Krzesiński, D. Pietryka, B. Słociński, M. Zbierański

Opracowała: Sylwia Sołtysik, nauczycielka historii ZSiPKZ


„Klementyna”

alt

27 października, już po raz drugi, gościliśmy samochód prezentacyjny firmy WAGO ELWAG sp. z o.o. o tajemniczej i wdzięcznej nazwie „Klementyna” – profesjonalne laboratorium szkoleniowe na kółkach. Samochód prezentacyjny to nie tylko wystawa wyrobów firmy WAGO ELWAG, ale przede wszystkim sala szkoleniowa dla kilkunastu osób oraz laboratorium umożliwiające dokonywanie prób i pomiarów elektrycznych. Na ścianach samochodu, w przeszklonej podłodze jak i w zabudowie całego pojazdu wyeksponowano wszystkie grupy asortymentowe, od złączek listwowych po komponenty automatyki.

alt

W szkoleniu brali udział nie tylko uczniowie ale także pracownicy i nauczyciele. W ramach 40 minutowych pokazów, przeprowadzonych przez przedstawiciela firmy WAGO - pana Łukasza Gregorczyka, każda kilkuosobowa grupa uczestniczyła w prezentacji multimedialnej, podczas której uczniom dostarczane były informacje związane z budową i właściwościami szybkozłączek, złączek listwowych, modułów interfejsowych. Uczniowie mieli także możliwość samodzielnych ćwiczeń, a na koniec każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Uatrakcyjnieniem pokazu była próba zwarciowa przeprowadzona na złączkach oraz obserwacja skutków długotrwałego przepływu prądu zwarcia.

alt

Firma WAGO ELWAG sp. z o.o., z którą Szkoła współpracuje od 2012 roku, jest wiodącym producentem systemów połączeń elektrycznych oraz pionierem technologii połączeń sprężynowych w elektrotechnice. Należy zaznaczyć, że wyroby firmy WAGO znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Obecne są w przemyśle samochodowym i maszynowym, technice procesowej, budynkowej oraz wielu innych branżach – i to na całym świecie!

Opracował: Grzegorz Raganowicz


Kampania #KOMÓRKOMANIA fundacji DKMS

alt

23 października w naszej szkole po raz pierwszy odbyła się rejestracja dawców szpiku w ramach kampanii #KOMÓRKOMANIA fundacji DKMS. Na akcję odpowiedziała w sposób odpowiedzialny i przemyślany nasza szkolna młodzież, nauczyciele i osoby z zewnątrz w sumie zarejestrowało się 17 osób, którym dziękujemy.

alt alt

Koordynator akcji Roman Bukowski i Joanna Ratuszniak


II Raj Turystyczny Szlakiem Papieskim

alt

W dniach od 19 do 20 października 2017 r. uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie wraz z opiekunami Aleksandrem Milcinem i Romanem Bukowskim uczestniczyli w kolejnej edycji Rajdu Turystycznego szlakiem papieża św. Jana Pawła II.

alt

Trasa rajdu przebiegała szlakiem z Międzylesia – Gniewoszów - Spalona do Bystrzycy Kłodzkiej.

alt alt

Uczniowie po wyczerpującej 35 km trasie odkryli ślady obecności ks. Karola Wojtyły na Ziemi Kłodzkiej oraz poznali walory krajoznawczo – turystyczne, przyrodnicze Ziemi Kłodzkiej oraz jej kulturowy i historyczny dorobek.

Opracował: Aleksander Milcin i Roman Bukowski


„Idźmy naprzód z nadzieją”
Dzień Papieski w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie

alt

Cykliczne obchody Dnia Papieskiego w Zespole Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie w tym roku przypadły na 17 października. Wybór Jana Pawła II na głowę Stolicy Piotrowej to szczególne wydarzenie dla wielu Polaków. Na pamiątkę tego wydarzenia w ZSiPKZ w Bielawie odbyły się uroczystości upamiętniającej rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. Wraz z dźwiękiem dzwonka zapowiadającego drugą godzinę lekcyjną, szkolna aula została wypełniona po brzegi…

alt

Uroczystość została przygotowana przez uczniów z klasy III ti, I ti, I fs oraz II ti pod opieką nauczyciela religii pana Bogumiła Jendraszczyka. Uroczystość rozpoczęła się od nietypowego wydania wiadomości: „Magazynu Katolickiego”, którego prezenterzy wprowadzili w klimat Dnia Papieskiego. „Szkolni reporterzy” przeprowadzili natomiast wywiady z „naocznymi świadkami” pontyfikatu Jana Pawła II, w których to wcielili się uczniowie szkoły. Punktem kulminacyjnym była pantomima pt.: „Zło Dobrem Zwyciężaj” w wykonaniu młodzieży.

alt alt

Jan Paweł II, orędownik miłości i pokoju całym życiem wskazywał na Chrystusa, który daje nowe życie. Dlatego też wymownym znakiem podczas inscenizacji było symboliczne uzdrowienie uciemiężonego jarzmem egoizmu i grzechu człowieka oraz przemienienie go w „Nowego Człowieka” pełnego nadziei i miłości.

alt alt

Podczas całego przedstawienia radość i uśmiech widniała na twarzach wszystkich zebranych.


Dzień Edukacji Narodowej

alt

13 października, w auli szkolnej odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, nauczyciele emerytowani, uczniowie oraz pracownicy naszej Szkoły. Na uroczystość przybyli także zaproszeni goście wicestarosta Marek Piorun, przedstawiciele firmy Pentair Poland Sp. z o.o którą reprezentowali pan Adrian Walczewski – Dyrektor zakładu, pani Anna Augustyniak i Aleksandra Stolarczyk oraz przedstawiciele firmy Thor Industriemontagen GmbH z Niemiec którą reprezentowali Prezes pan Kersten Thor oraz pan Michał Kwietniewski. Uroczystość rozpoczęła się od defiladowego wejścia uczniów klasy mundurowej ze sztandarem Szkoły a następnie odśpiewaniem hymnu. Na początku uroczystości dyrektor Ireneusz Rutowicz podziękował kadrze pedagogicznej oraz pracownikom Szkoły za włożony wysiłek w kształcenie i wychowanie młodzieży. Wyróżnionym nauczycielom i pracownikom Szkoły wręczył podziękowania.

Bardzo ważnym, dla Szkoły, punktem uroczystości było podpisanie w obecności wszystkich uczestników uroczystości umów partnerskich:

 1. Umowy pomiędzy Szkołą a firmą Pentair Poland Sp. z o.o , w sprawie objęcia patronatem klasy technik mechanik;
 2. Umowy pomiędzy Szkołą a firmy Thor Industriemontagen GmbH, w sprawie objęcia patronatem klasy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

alt

Dokumenty te regulują formy współpracy Szkoły i ww Przedsiębiorstw w zakresie lepszego, oczekiwanego przez europejski rynek pracy, przygotowania młodzieży do egzaminu zawodowego i wreszcie podjęcia pracy w wyuczonym zawodzie.

alt

Podpisane umowy świadczą jak oczekiwanym jest dobrze przygotowany absolwent Szkoły zawodowej, który wyposażony w umiejętności zawodowe zdobyte w szkolnych pracowniach warsztatowych, podczas zajęć i praktyk zawodowych w przedsiębiorstwach i wreszcie podczas zagranicznych praktyk zawodowych może być pewny pozyskania wymarzonej pracy w wyuczonym zawodzie.

alt alt

Po części oficjalnej odbył się program artystyczny, który przygotowała klasa IIuf pod opieką pani Agnieszki Nowakowskiej i pana Grzegorza Błachuta.

Poniżej link do krótkiego filmu:
TV Sudecka - Dzień Edukacji Narodowej w ZSiPKZ w Bielawie

Opracował: Grzegorz Raganowicz


Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

alt

Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić.

Wszystkim pracownikom szkoły z okazji Święta Edukacji dziękujemy za trudną pracę i wskazanie właściwej drogi, życzymy dużo wytrwałości, sukcesów zawodowych jak również uśmiechu każdego dnia.

Samorząd Uczniowski


Klasy mundurowe ZSiPKZ w Bielawie
na obozie szkoleniowym z komandosami

alt

W dniach 2 – 6 października 2017 r w Kuźnicy woj. śląskie na terenie Ośrodka Obozowo -Biwakowego Komendy Chorągwi ZHP Ruda Śląska został przeprowadzony obóz edukacyjno-szkoleniowy dla klas mundurowych Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie i organizacji proobronnych. W obozie wzięło udział łącznie 9 uczniów szkoły z klas wojskowych. Kadrę obozu stanowili żołnierze i funkcjonariusze służby czynnej i będący w stanie spoczynku, wchodzący w skład Stowarzyszenia Patriotyczno-Militarnego „DWS” (Dowództwa Wojsk Specjalnych), do którego należy również nasz nauczyciel ZSiPKZ w Bielawie, a zarazem opiekun uczniów Mariusz Moszyński.

alt

Podczas obozu młodzież brała udział w szkoleniach z zakresu: musztry, topografii i meteorologii, planowania strategicznego, działań strategiczno-dywersyjnych, nauki pierwszej pomocy, działań obrony w sytuacji ataku terrorystycznego.

alt alt

Szkolenie było bardzo owocne. Instruktorzy prowadzący poszczególne bloki tematyczne, przekazywali wiedzę i umiejętności zdobyte podczas ciężkiej służby w swoich formacjach mundurowych.

alt

Ponadto uczestnicy obozu pełnili służby porządkowe i wartownicze zgodnie z obowiązującym regulaminem służb i wart. Podczas obozu zostały przeprowadzone alarmy nocne podczas, których młodzież mogła doświadczyć w jaki sposób przeprowadza się rozliczenie bojowe jednostki podczas ataku na bazę, jak zachować się i co robić w przypadku pożaru koszar, czy napaści na jednostkę.

alt alt

Komendant obozu – por. Mariusz Moszyński ocenił obóz jako udany, a postawione zadania zostały wykonane w 101%.

Opracował: Por. Mariusz Moszyński


Wizyta przedstawiciela firmy THOR Industriemontagen GmbH & Co. KG

alt

28 września br. dyrekcja ZSiPKZ w Bielawie spotkała się z przedstawicielem firmy THOR, Panem Michałem Kwietniewskim. Spotkanie poprzedzone wcześniejszą korespondencją i ustaleniami miało na celu omówienie szczegółów współpracy w zakresie kształcenia specjalistów w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Odbyło się także krótkie spotkanie z uczniami obecnej II klasy technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej podczas której Pan Kwietniewski przedstawił uczniom warunki pracy jak również już od zaraz bezpłatne dodatkowe lekcje z języka niemieckiego, zajęcia warsztatowe, możliwość wyjazdu do Niemiec w ramach praktyki zawodowej w III klasie i wiele innych ciekawych propozycji.

Zasadniczym celem wspólnych działań jest promocja kierunku kształcenia oraz objęcie patronatem przez firmę THOR uczniów, którzy rozpoczną kształcenie w przyszłym roku szkolnym w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Należy nadmienić, że Szkoła ma dobre doświadczenia w zakresie współpracy z firmą THOR. Nasi uczniowie mieli okazję odbywać zajęcia, w ramach praktyki zawodowej, w firmie THOR w Niemczech, a w trakcie pobytu czekało na nich wiele atrakcji (https://www.youtube.com/watch?v=-BqQitXZr1A).

Uczniowie po zakończeniu nauki otrzymali propozycję pracy na bardzo korzystnych warunkach.

Opracował: Grzegorz Raganowicz


Europejski Dzień Języków

alt

26 września, jak co roku, obchodziliśmy w szkole Europejski Dzień Języków. Jest to święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy przypominające nam o różnorodności językowej na świecie i zachęcające do nauki języków obcych, a także do refleksji nad tym, czy i na ile znamy swój własny język.

alt alt

W ramach obchodów uczniowie zmagali się z różnymi konkurencjami. Mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę geograficzną układając mapę Europy czy rozpoznając flagi krajów europejskich. Mogli popisać się znajomością prostych wyrażeń (m.in. dzień dobry, cześć, dziękuję) w kilkunastu językach europejskich. Okazało się, ze zapisanie swojego imienia i nazwiska cyrylicą wcale nie jest taką łatwą sztuką, choć rodzice wykonaliby to zadanie bez trudu.

alt

Rozwiązywanie zadań okazało się być nie tylko wyzwaniem, ale także czasem dobrej zabawy. Mam nadzieję, że te obchody stały się także bodźcem do dalszej wytężonej nauki języków.

Opracowała: Anna Miśkiewicz


Ślubowanie klas pierwszych

26.09.2017 r. uczniowie klas pierwszych podczas ślubowania zostali uroczyście włączeni do grona społeczności ZSiPKZ w Bielawie. Młodzież ślubowała wypełniać misję szkoły i pamiętać o wszystkich przypisanych jej obowiązkach. Uroczystość ślubowania zakończył przemówieniem dyrektor Ireneusz Rutowicz, który podkreślił wagę tego wydarzenia w życiu każdego pierwszoklasisty oraz życzył im samych sukcesów w trakcie nauki w naszej szkole.

Opracował: Andrzej Stasiak


Akcja ekologiczna „Sprzątanie Świata"

alt

15 września uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wychowania fizycznego, już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie Świata”, organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. Tegoroczna akcja przebiegała pod hasłem "Nie ma śmieci są surowce”.

Młodzież sprzątała teren szkoły oraz teren przyległy do torów kolejowych w kierunku Dzierżoniowa - na odcinku od ul. Boh. Getta do ul. Ceglanej.

Głównym celem akcji było podniesienie wśród uczniów świadomości ekologicznej i zaangażowanie w sprawy ochrony naturalnego środowiska. Udział uczniów naszej szkoły w akcji Sprzątanie Świata z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbałości o nie.

Akcja miała również na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi.

Opracował: Grzegorz Błachut


ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 W ZSiPKZ

alt

4 września o godz. 9.00 społeczność Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego uczestniczyła w uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Po raz pierwszy brało w niej udział 74 uczniów trzech klas pierwszych technikum w zawodach: technik informatych, fototechnik, technik mechanik oraz technik pojazdów samochodowych.

alt

W trakcie wydarzenia Dyrektor ZSiPKZ mgr Ireneusz Rutowicz złożył życzenia owocnej pracy w zdobywaniu oraz przekazywaniu wiedzy adresowane do uczniów i nauczycieli. Wszyscy zebrani uczcili chwilą ciszy pamięć ucznia klasy IV ms, Konrada Zuba, który zginął tragicznie w trakcie wakacji.

alt

Osobnym punktem programu stało się przypomnienie społeczności szkolnej o 78 – ej rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Był taki wrzesień – recytowała Klaudia Lenarczyk z klasy II ti - kiedy zamiast szkolnego dzwonka tysiące młodych ludzi, nauczycieli usłyszało odgłosy bombardowań, huk dział… do obrony Ojczyzny stanęli wszyscy: żołnierze, harcerze i ludność cywilna…”. Wtórowały jej koleżanki Wiktoria Halaczkiewicz, Weronika Zając i Maja Jasionowska prezentujące zebranym poezję czasu wojny i okupacji. Klimatu zadumy i wzruszenia dopełniła podczas apelu muzyka Andrzeja Kurylewicza z serialu „Polskie drogi”.

alt

alt

alt

Uroczystość została przygotowana pod kierunkiem nauczycielki historii, Sylwii Sołtysik.


Poprawiony ( Piątek, 23 Luty 2018 11:40 )